Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

Terapia bazalna Tychowo

Zachodniopomorskie

Edukacja kobiet z ogromną niepełnosprawnością sprzężoną do dzisiejsza była sytuacją marginalizowaną. W aktualnych latach można dostrzec korzystne zamiany w współczesnym regionie. Powstaje coraz dobrze nowych Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych i nauk, które leżą na potrzeby rozwojowe tej liczby dzieci oraz młodzieży dzięki tak dobranej ofercie terapeutycznej, edukacyjnej, rehabilitacyjnej i opiekuńczej oraz dobrej infrastrukturze.

Terapia bazalna Kołobrzeg

 

Część uczniów z racji zdrowotnych nie może działać obowiązku szkolnego na placu placówki oświatowej. Wówczas podopieczny objęty jest nauczaniem indywidualnym montowanym w budynku rodzinnym. Wśród uczniów realizujących obowiązek szkolny poza nauką są dzieci wymagające stosowania metod medycznych, tj. dializowane, korzystające zawsze bądź czasowo z respiratora lub/i żywienia medycznego z wykorzystaniem sondy, oddychające za pomocą rurki tracheostomijnej i chcące regularnego oczyszczania dróg oddechowych, a ponadto inni hospitalizowani pacjenci.

 


Adresaci stymulacji bazalnej

Samą z form terapii kobiet z ogromną niepełnosprawnością intelektualną, których rozwój fizyczny nie przekroczył piątego miesiąca wieku rozwojowego a poznawczy – dwunastego, jest stymulacja bazalna – koncept pedagogiczny stworzony przez prof. Andreasa Fröhlicha. Metoda stymulacji bazalnej używana jest również w praktyce z dziećmi oraz młodzieżą dotkniętą niepełnosprawnością będącą efektem czynników prenatalnych i okołoporodowych, jak a z głowami dorosłymi, które wskutek wypadku uległy ciężkim uszkodzeniom neurologicznym, a i w terapii chorób neurodegeneracyjnych i do prowadzenia głowom w bycie terminalnym.
Jak wykorzystać stymulację bazalną w nauczaniu indywidualnym?

zobacz również czy anemia sierpowata jest uleczalna

Kobieta z ogromną niepełnosprawnością sprzężoną przenosi się przez ciało, całym sobą. Brak odczuwania naszego ciała, do którego robi już sześciogodzinne całkowite unieruchomienie wprowadza mężczyzny w kształt na pograniczu relaksu i trwania, w jakim samoświadomość i osobę tego, co go zawiera, stopniowo zanika. Pracowanie w takim wyglądzie że stawać się codziennością kobiet z ważnymi uszkodzeniami neurologicznymi, zaś w wyniku prowadzić do stagnacji i apatii. Terapia bazalna działa w doborze odpowiedniej pozycji do aktywności i odpoczynku, umożliwia zorganizowanie aktywności własnej dziecka poprzez poszukiwanie możliwych organizacji i pokazanie właściwych materiałów, wspiera podopiecznego w kierunku realizacji podstawowych funkcje pielęgnacyjnych, modeluje sposób przyjemności i wpada na wzrost komunikacyjny i poznawczy dziecka.
Terapia bazalna a regulacja oddechu

Tym, co w terapii bazalnej przynosi uczniowi najwięcej korzyści, jest stymulacja somatyczna – zrytualizowana stymulacja dotykowa ciała i/lub twarzy, która przez pewny, przewidywalny schemat zapewnia podopiecznym poczucie bezpieczeństwa, jadąc do zmniejszenia napięcia mięśniowego, relaksacji i regulacji oddechu. Toż niezmiernie ważna strefa, zważywszy na często występującą u dzieci skoliozę zmierzającą do trudności oddechowych.

Źródło artykułu: Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

 

Terapia bazalna Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments