Jak zainwestować w ropę naftową?

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Poradnik Klienta

Jak uzyskać na taniejącej ropie? Historia się powtarza. Też jak 6 lat temu, i właśnie na placu ropy pieniądze stoją na trasy. Wystarczy dojazd do tankowca lub magazynu również bogata (prawie) bez ryzyka zarobić po dolarze na baryłce ropy naftowej.

Jak uzyskać na taniejącej ropie?

W środę 14. stycznia ropę z dostawą w lutym można na nowojorskiej giełdzie towarowej (NYMEX) można było osiągnąć po cenie 45,97 dolarów za baryłkę. Dzień wcześniej kurs „czarnego złota” osiągnął 6-letnie przynajmniej na etapie 44,22 USD. A teraz ta jedna ropa w ramach kontraktów z grudniowym terminem dostawy w środę była wymieniana na 53,32 USD za baryłkę

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Oznacza to, iż na dowolnej baryłce można uzyskać 7,35 dolara! Wystarczy kupić kontrakt lutowy i zarazem sprzedać (wystawić) kontrakt idący w grudniu 2015 roku. Sytuacja, gdy kurs odległych kontraktów terminowych jest znaczniejszy od cen w dostawie natychmiastowej (czy w związkach krótkoterminowych) nosi nazwę contango. Contango na zbytach surowcowych jest sytuacją normalną, ale również kiedy jest tak szerokie, jak teraz na placu ropy naftowej.

AAA… tankowiec pilnie wynajmę
W całej sprawie jest jednak dość duży haczyk. Mianowicie, podaną w lutym ropę trzeba gdzieś fizycznie przechować do końcówki grudnia. Do tego myślą koszty ubezpieczenia, prowizji dla brokera i koszty finansowania – bo ale lepiej wziąć z kredytu niż zamrażać własny kapitał. Analitycy szacują te całe wydatki na jeszcze 6 USD za baryłkę. Ale więc dodatkowo tak oznacza, iż na ropie bez ryzyka można uzyskać ponad dolara na dowolnej baryłce.

Według danych Reutersa w październiku magazyny w Okresach Połączonych były brane w zaledwie 1/3 i wciąż mogły pomieścić prawie 290 mln baryłek ropy. Od ostatniego etapu rzeczywiste zapasy ropy w USA zwiększyły się o ok. 22 mln baryłek. Wśród traderów może istnieje już wyścig o rezerwacje znaczenia w stawach w liczeniu na wzrost contanga.

Ropę można przechowywać także na zakotwiczonych tankowcach. Według portalu Russia Today naftowy gigant Shell już wynajął kilka tankowców na stan 12 miesięcy. Ceny za wynajem supertankowca w grudniu sięgnęły blisko stu tysięcy dolarów dziennie dodatkowo były najznaczniejsze od lat.

Powtórka z 2009 roku?
Obecna sprawa do złudzenia przypomina doświadczenia z zimy 2009 roku, gdy globalna recesja zbiła cenę ropy Brent ze 147 do 37 USD za baryłkę. Wtedy contango na placu ropy było dodatkowo większe, biorąc w porywach 25 USD na baryłce w przypadku kontraktów dłuższych niż rok.

6 lat temu zarobek istniał trudniejszy oraz z powodu drastycznego spadku cen frachtu, co dało za pół darmo wynająć leżące na kotwicy tankowce. Obecnie biznes nie jest już tak dochodowy kiedy w roku 2009, ale same łatwiej o zakładanie i krzesło w magazynach.

Sytuację od takiego okresu poświęcają nie tylko arbitrażyści, lecz również Chińczycy. Miesiąc temu Bloomberg raportował, że do Chin zmierzają 83 supertankowce wyładowane tanią ropą. Trend budowania państwowych zapasów strategicznych już może w określonych: w zeszłym miesiącu chiński import ropy osiągnął rekordowe 30,37 mln ton, czyli ok. 7,15 mln baryłek dziennie.

Wszystko to jeszcze dużo przypomina początek roku 2009, gdy cena ropy Brent po ciężkim spadku (-75% w pół roku) przez następne dwa lata uległa potrojeniu, wiosną 2011 roku osiągając poziom 125 USD za baryłkę. Czas względnie taniej ropy (poniżej 50 USD/bbl) trwał przez 4 miesiące.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments