Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Poradnik Klienta

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy wysyłać przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji wymaga jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy skrupulatnym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co sprawić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze dane na błędne konto?

 

Błędny przelew – jakie są konsekwencje?

Często realizujemy wiele przelewów szybko dodatkowo w pośpiechu, by pieniądze szybko przybyły do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Potrafią toż stanowić niepoprawne dane adresata, zbyt wielka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Każda z pomyłek wymaga innego postępowania także chyba powodować za sobą nowe konsekwencje:

Błędne dane kliencie

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w nazwisku, czy błędny adres odbiorcy przelewu to chwila szkodliwe pomyłki, jakie możemy sprawić. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew a tak zostanie rozesłany do dobrej osoby (oczywiście, jeżeli nie było pomyłki w numerze konta).

Jedynym elementem są nowo powstałe rachunki. Kiedy mierzy się nowe konto a wybiera zasilić je przekazem z obecnego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli dodatek nie będzie się zgadzać, bank może odrzucić przelew.

Zbyt wysoka kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie wyższą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz dać 5000 zł). W tym fakcie problem stoi się znacznie dużo odpowiedni. Bank nie płaci za pomyłki użytkowników w obecnej ról także potrafi nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W tym przypadku można tylko skontaktować się z klientem i poprosić o zwrot różnicy w kwotach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona suma będzie idealniejsza niż środki widoczne na twoim rachunku, przelew nie zostanie przeprowadzony. W sukcesu zbyt dużych przelewów z chwilą przyszłą można w porządku natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak aby dostępna suma była grubsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najcięższy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak zrobione, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za mały lub za duży czas cyfr, okienko z raportem powiadomi o braku, lub przelew nie zostaje zrobiony i gość z banku umówi się spośród jego zleceniodawcą.

Brak w pory cyfr lub niskie ich napisanie to teraz nigdy inna sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy tekst na oddzielne konto. Bank go nie zrealizuje lub zwróci transfer w procesie kilku dni roboczych (okres oczekiwania może kłócić się w relacji od regulaminu, w pewnych bankach trwa ledwie dzień, w tamtych nawet ponad tydzień). Gdy jednak błędny numer jest skuteczny, to pieniądze trafią na inny rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, to nawet jeśli dane adresata wpiszesz poprawnie, a czas wartości nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga kobieta.

Cofnięcie przelewu – co sprawiać?

Popełniliśmy błąd w numerze konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W relacji z banku możemy sprawić:

anulowanie samodzielne z stanu bankowości internetowej – dostępne w kilku bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z chwilą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z specjalistą. Nie wciąż jest możliwa (szukaj reklamy w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w dziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – jak jest dodatkowe, a skoro nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, chce z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank chyba nie zgodzić się na rozwiązanie przelewu, gdy w regulaminie jest zapis, że maszyna nie anuluje zajęć z chwilą bieżącą. Większość banków nie robi problemów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie istnieje to przecież regułą (znów zależy całkowicie z regulaminu).

czasu, jaki minął od złożenia przelewu

Szacuje się też szybka reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu skontaktujmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli umowa nie została jeszcze zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i wydających), ważna ją otworzyć. Natomiast jeśli pieniądze poszły teraz na inne konto, z stanu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na krótkie konto – jak odzyskać pieniądze i bądź toż w ogóle możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie posiadamy dobra do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować uwagę w odzyskaniu pieniędzy i zetknąć się z bankiem, do którego poszedł przelew. Jest to przecież wyłącznie dobra wola, nie obowiązek. Na miar zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank jest obowiązek wykonać zlecenie wspólne z specjalnym daniem i zasadami współżycia społecznego. Co świadczy, że do jego działań nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank zgodzi się pomóc, może przesłać do przypadkowego odbiorcy zaproszenie do ceny na miar zasad kodeksu cywilnego, który występuje, że „każdy, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem własnej kobiety, jest odpowiedzialny do wydania korzyści w przyrodzie, a gdyby to ciężkie, do zwrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego świadczy to obowiązek zwrotu pieniędzy (w końcu stanowiło to bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do dania wpłaty powinno zawierać kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania ceny i numer rachunku osoby, jaka zamierza odebrać swój majątek. Zapewne nie jest gwarancji, że po wysłaniu wezwania odzyskamy nasze pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, otwiera się od zwrotu, można już tylko zgłosić sprawę do sądu. W trakcie postępowania bank nie jest zawsze cechą zaś nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas wiele kosztować, nawet jeśli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może pobrać opłatę. Dodatkowa technologia jest stosowana wyłącznie z winy osoby, która błędnie wpisała znane oraz chce zaangażowania pracowników firmie. W relacji z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Zapewne są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy jednak z podpisanego przez klienta regulaminu.

Jeżeli bank rozpocznie się usług w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam jeszcze więcej. W relacji od firm zapewne stanowić wówczas liczba od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments