Co to jest giełda kryptowalut i jak działa?

Co to jest giełda kryptowalut i jak działa?

Warto przeczytać

Giełda kryptowalut to platforma handlowa, na której można kupować i sprzedawać kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ether lub Dogecoin. Giełdy kryptowalut działają bardzo podobnie do innych platform handlowych, które możesz już znać.

Umożliwiają one założenia konta, na którym można zawierać różnego rodzaju transakcje kupna, sprzedaży i spekulowania na rynku kryptowalut. Niektóre giełdy kryptowalutowe obsługują zaawansowane funkcje handlowe, takie jak handel z dźwignią i handel kontraktami terminowymi. Inne mają funkcje, takie jak staking kryptowalutowy lub pożyczki kryptowalutowe, dzięki którym można osiągać zyski z posiadanych kryptowalut. Najlepsze giełdy oferują również usługi edukacyjne, dzięki którym można być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami z branży krypto.

Rodzaje giełd kryptowalutowych

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa rodzaje giełd kryptowalutowych: giełdy scentralizowane i giełdy zdecentralizowane. Każda kategoria ma swoje własne zalety i wady.

Giełdy scentralizowane. 

Giełdy kryptowalutowe scentralizowane są zarządzane przez jedną organizację. Giełdy scentralizowane ułatwiają rozpoczęcie handlu kryptowalutami, pozwalając użytkownikom na konwersję ich waluty fiat, takiej jak polski złoty lub euro, bezpośrednio na kryptowaluty. 

Większość obrotu kryptowalutami odbywa się na giełdach scentralizowanych. Niektórzy entuzjaści kryptowalut są przeciwni giełdom scentralizowanym, ponieważ są one sprzeczne z ideą decentralizacji kryptowalut. Jeszcze gorsze w oczach niektórych użytkowników kryptowalut jest to, że firma lub organizacja może wymagać od użytkowników przestrzegania zasad „Znaj swojego klienta” (KYC). 

Wymaga to od każdego użytkownika ujawnienia swojej tożsamości, tak jak w przypadku ubiegania się o konto bankowe, w celu zwalczania prania pieniędzy i oszustw finansowych. Istnieje jeszcze jeden problem z giełdami scentralizowanymi: kradzieże. 

W przypadku giełd scentralizowanych giełda przechowuje kryptowaluty, które są handlowene na jej platformie – przynajmniej w krótkim okresie, podczas gdy transakcje są przetwarzane – co zwiększa ryzyko kradzieży przez hakerów. 

W celu zmniejszenia tego ryzyka giełdy scentralizowane zwiększyły swoją bezpieczeństwo w ciągu ostatnich lat. Jedną z tych strategii, jest to, że przechowują większość aktywów klientów offline i wykupują polisy ubezpieczeniowe na kryptowaluty w przypadku kradzieży. 

Jeśli lubisz wygodę giełdy scentralizowanej, możesz zmniejszyć ryzyko przez przeniesienie kryptowalut do osobnego, zewnętrznego portfela.

Giełdy zdecentralizowane. 

Giełdy kryptowalutowe zdecentralizowane rozprowadzają odpowiedzialność za ułatwianie i weryfikowanie transakcji kryptowalutowych. Każdy, kto chce dołączyć do giełdy zdecentralizowanej, może zatwierdzać transakcje, podobnie jak w przypadku blockchain. 

Może to pomóc w zwiększeniu odpowiedzialności i przejrzystości, a także zapewnić ciągłość działania giełdy, niezależnie od firmy, która ją stworzyła. Problem polega na tym, że giełdy zdecentralizowane są mniej przyjazne dla użytkownika, nie tylko pod względem interfejsu, ale także konwersji waluty. 

Na przykład giełdy zdecentralizowane nie zawsze umożliwiają użytkownikom wpłacanie euro czy dolarów i wymianę ich na kryptowaluty. Oznacza to, że albo już musisz posiadać kryptowaluty, albo korzystać z giełdy scentralizowanej, aby uzyskać kryptowaluty, które następnie można wykorzystać na giełdzie zdecentralizowanej. 

Będziesz również prawdopodobnie angażować się w bezpośrednią wymianę peer-to-peer. Oznacza to, że może to potrwać dłużej, zanim znajdziesz kogoś, kto chce kupić to, co sprzedajesz, a jeśli płynność jest niska, możesz zgodzić się na ustępstwa cenowe, aby szybko kupić lub sprzedać mało popularną kryptowalutę.

Na świecie działa prawie 600 giełd kryptowalutowych, kusząc inwestorów do handlu bitcoinami, ethereum i innymi aktywami cyfrowymi. Ale koszty, jakość i bezpieczeństwo różnią się znacznie. Z naciskiem na przestrzeganie przepisów regulacyjnych Dascanner.com ocenia najlepsze giełdy kryptowalut na świecie.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments